Delegacija političkih predstavnika Sanskog Mosta u kojoj su bili načelnik Faris Hasanbegović, federalni poslanik Asim Kamber, kantonalna zastupnica Zinajda Hadžić i predsjedavajuća Općinskog vijeća, Desanka Miljević, posjetila je sanske zdravstvene ustanove.

Cilj posjete bio je sagledavanje aktuelne situacije u vezi s pandemijom korona virusa. Istaknuto je kako će općinska vlast pružiti snažnu podršku Domu zdravlja i Općoj bolnici, prije svega u finansijskom smislu te nabavci neophodne zaštitne opreme za zdravstvene radnike kako bi se odgovorilo sadašnjem izazovu

Kako je rečeno, higijensko epidemiološka situacija na području Sanskog Mosta, obzirom na trenutne okolnosti, je izuzetno povoljna i potrebno je nastaviti s provođenjem svih potrebnih mjera kako bi se ona takvom zadržala.

Trenutno u Sanskom Mostu nema evidentiranih osoba zaraženih korona virusom, a u kućnoj izolaciji nalazi se 218 lica čije se zdravstveno stanje prati i kod njih nema simptoma razvoja bolesti. Također, u ovome trenutku vrše se aktivnosti oko pripreme izolatorija koji će se nalaziti u Općoj bolnici u slučaju da dođe do povećanog broja zaraženih. „Situacija je i dalje pod kontrolom, imamo 218 prijavljenih slučajeva, osoba koje nalaze u kućnoj izolaciji. Oni se javljaju svaki drugi dan, za sada su bez simptoma bolesti i nadamo se da će ovakva situacija ostati“, kazala je Nada Elijaš, načelnica Higijensko epidemiološke službe Doma zdravlja.

Pacijentima je ovom prilikom poručeno da ne paniče i da se, ukoliko osjete bilo kakve respiratorne smetnje, prvo telefonski jave svome porodičnom ljekaru koji će im dati dalje upute. „U slučaju da temperatura potraje tri ili više dana, neka se jave u pulmološku ambulantu, gdje ćemo poduzeti odgovarajuće mjere“, rekla je dr. Enisa Hašić. 

Direktor Opće bolnice, dr. Mustafa Avdagić, izjavio je kako se priprema izolatorij za slučaj da se pojavi povećani broj oboljelih i da će se on nalaziti u dijelu ustanove gdje su smješteni Interni i Psihijatrijski odjel. „Možemo da primimo oko 60 potencijalno oboljelih pacijenata.

U ovome slučaju optimistična informacija je da je Vlada FBiH pokrenula postupak masovne nabavke testova i to je najbolji način detekcije i borbe protiv zaraze. Mjesta panici nema i ne smije biti, ali oprezu ima“, istakao je dr. Avdagić.

Načelnik Hasanbegović je istakao kako se lokalna vlast stavila na raspolaganje da pomogne zdravstveni sistem Sanskog Mosta i da je to jedno od najvažnijih pitanja u ovome trenutku. „Možemo biti zadovoljni sadašnjim stanjem. U ovome trenutku nabavka zaštitne opreme je otežana i mi pokušavamo iskoristiti naše veze kako bi nabavili ono što je najneophodnije.

Nabavili smo određenu količinu maski za Dom zdravlja, Opću bolnicu, našu policiju i durge ustanove. Očekujemo dodatni kontingent zaštitnih maski i njih ćemo podijeliti radnicima u našim firmama“, kazao je Hasanbegović. Federalni poslanik, Asim Kamber, rekao je kako neće izostati ni podrška s federalnog nivoa sanskim zdravstvenim ustanovama i da će se ona konkretizovati u narednim danima.

Tokom razgovora još jednom je istaknut maćehinski odnos aktuelnih vlasti u USK prema Općoj bolnici Sanski Most, koji je nastavljen i pored aktuelnog trenutka. To je ilusrovano informacijom da je u nedavno usvojenom budžetu USK za sansku bolnicu predviđeno tek 15 hiljada maraka, dok su za konjički klub u Velikoj Kladuši planirana sredstva od 50 hiljada maraka.

Na sastanku je istaknuto kako građani Sanskog Mosta veoma disciplinovano poštuju pripisane mjere i naredbe i apelovano je da se tako nastavi i ubuduće.

Potrebno je da građani socijalne kontakte smanje na najmanju moguću mjeru i da strogo vode računa o sanitarno hihijenskim uslovima kako bi trenutnu situaciju prebrodili sa što manjim posljedicama. 

Izvor

Inmedia.ba